Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Search in groups
Search in users
Search in forums
Filter by Categories
Android
Apple
Blog
Chrome
Duyuru
E-Devlet
Eğitim
Facebook
Firefox
Genel
Gmail
Google
Guncel
Güvenlik
Hareketli Resim
Hotmail
Internet
Iphone
Microsoft
Mobil
Mobil-Apps
Modem
Msn
Online Tools
Outlook
Oyun
Populer
Program
Seo
Skype
Tablet
Tasarım
Teknoloji
Twitter
Uncategorized
Video
WebMaster
Windows
Windows
Wordpress
Youtube

Meta etiketleri önemi

Seo için Meta etiketleri önemi

Meta etiketleri siteniz hakkında sadece arama motorlarının görebileceği ve anlayabileceği bilgileri sunmaya yarayan html taglarıdır. Sitede head bölümüne yazılırlar ve bir çok farklı bilgiyi barındırabilirler. Sitenizin arama motorları karşısında sizi temsil edecek olan yapılardır. Bu meta taglarına göre sitenizin ne ile alakalı olduğu ne anlşatmaya çalıştığı vs. gibi bir çok bilgiyi Seo için arama motorlarına verirler. Oyüzden bu taglara yarı bir önem vermemiz gerekmektedir.

Meta tag bilgileri nelerdir?

Meta Tag  sitenizin meta bilgilerinin kullanıldığı önemli bir alandır, o yüzden buradaki alanlar sitenizin performansı ve Seo kriterleri açısından önemli bir yer tutmaktadır. Meta etiketleri sayfanın kullanıcı tarafından görünmeyen ancak arama motorları tarafından işlenen <Head> etiketi eiçinde yazılırlar.

Ana  meta taglarından bazıları

Meta Name etiketi

Meta name Description tagı kullanım şekli aşağıda gösterilmiştir. Description isimli tag’dır sitenizin yada bulunduğu sayfadaki içeriği tanımlar. Buradaki bilgiler arama sonuçlarında site linkinizin altındaki kısa açıklamadır.Buraya gireceğiniz metin 250 karakterden fazla olmaması önerilmektedir.

<meta name=”description” content = ” Sayfanın açıklaması ” >

Meta Keywords etiketi

Meta  Description tag sonrasında site açıklamasının ardından site veya o sayfa ile alakalı anahtar kelime dediğimiz tanımlayıcı arama sorguları kelimeleri listesini yazabileceğiniz alandır. Anahtar kelimler virgülle ayrılarak ard arda girilmeli ve maximum 10 anahtar kelime aşılmamalıdır. Aksi halde spam yapan site kategorisine düşebilirsiniz.

<meta name=”keywords” content = ” anahtar kelime1,anahtar kelime2,anahtar kelime3, ” >

Robots meta etiketi

Bu etiket arama motorlarının dizine ekleme işlemleri için kullanılır. Robots tüm arama motorları için kullanılan genel bir etiket tir. Google için bu googlebot etiketi olarak kullanılır. O zaman sadece Google arama motoru tanır ve belirtilen işlemleri uygular.  Kullanım şekli ve tipleri aşağıda verilmiştir. Birden fazla değer varsa virgül işareti ile ayrılmalıdır.

<meta name=”robots” content=”…, …” />
<meta name=”googlebot” content=”…, …” />

Bu etiketin dizin işlemleri için kullanılan tipleri ve değerleri aşağıdadır.

  • noindex: sayfanın veya sitenin  dizine eklenmesini önler
  • nofollow: Googlebot’un bu sayfadaki bağlantıları izlemesini engeller
  • nosnippet: ön bilginin arama sonuçlarında gösterilmesini engeller
  • noodp: Eğer sayfanız ODP/DMOZ kayıtlı ise bu kayıtlardaki açıklama önceliklidir ancak bu kod ile bunu engelleyebilirsiniz.
  • noarchive: Google’ın bir sayfaya ait Önbellek bağlantısını göstermesini engeller.
  • unavailable_after:[date]: sayfanın taranmasını ve dizine eklenmesini durdurmak istediğiniz tarihi ve saati belirtmenizi sağlar
  • noimageindex: sayfanızın Google arama sonuçlarında görünen bir resim için yönlendiren sayfa olarak görünmesi istemediğinizi belirtmenizi sağlar.

 

Google farklı dillerde Sayfanızın otomatik olarak ceviri hizmeti almasını istemiyorsanız aşağıdaki meta etiketini kullanın. <meta name=”google” content=”notranslate” />

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This Blog will give regular Commentators DoFollow Status. Implemented from IT Blögg

DMCA.com Protection Status